Münih - Salzburg - Viyana Gezisi

02/06/2018 - 11/06/2018Münih

Münih (Almanca: München), Berlin ve Hamburg'dan sonra Almanya'nın en büyük üçüncü kentidir. Bavyera eyâletinin en büyük şehri ve başkentidir. Avrupa Birliği'nin onikinci en büyük şehridir.

Şehir, 2006 sayımına göre 1,3 milyon nüfusa sahiptir. Civarındaki nüfusla bu rakam 2,6 milyona ulaşır. Büyük Münih şehirleşmiş bölgesinde (Augsburg, Ingolstadt, Rosenheim, Landshut ve Landberg) 5 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Münih, Bavyera Alpleri'nin kuzeyinde ve İsar nehri kıyısında kurulmuştur. Şehri tanımlayan Slogan (Motto) uzun zaman Die Weltstadt mit Herz (yürekli dünyâ şehri) idi. Fakat son zamanlarda bu München mag dich (Münih seni seviyor) şekline dönüştü. Münih'in Almanca ismi München eski dilde 'keşişlerin yeri' anlamına gelen Munichen'den gelmektedir. Bu nedenle Münih'in armasında bir râhip vardır. Siyah ve altın sarısı - Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu rengi - Kral Ludwig zamanından beri şehrin resmî renkleridir. Almanya'nın önemli finansal kaynaklarından biri olan Münih, yüksek yaşam standartları ile birçok göçmenin tercih ettiği bir şehirdir.

Her yıl Eylül ayının son haftası ile Ekim'in ilk haftası düzenlenen ve binlerce turistin de ziyaret ettiği "Ekim Festivali" (Oktoberfest) adlı bira festivaline ev sahipliği yapar. Bu festival, dünyanın en büyük 10 festivali arasında sayılır ve her ne kadar biralarıyla bilinse de, yalnızca bu bağlamda değerlendirilmemekte, Bavyera geleneklerinin tanıtımı için bir ortam teşkil etmektedir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız


Neuschwanstein Şatosu

Şato, başka bir dünyadan gelip, bu evrende, Swangau Gölünün tepesine takılı kalmış, büyülü bir mekan hissi verir görenlere ve sadece bir masalda varolabilirmiş gibi görünür.

Bu etkilenmeyi Walt Disney’de yaşamış olmalıdır ki, şatoyu kendi Disney logosunda kullanmayı tercih ettiği gibi, ünlü filmi, ‘’Güzel ve Çirkin’’in geçtiği mekanı yaratırken de, Kral Ludwig’in bu şatosundan esinlenmiştir.

Daha fazla bilgi için tıklayınız


Salzburg

Salzburg, Avusturya’nın kuzey batısındaki sınır kentidir. Ülkenin dördüncü en kalabalık şehridir ve Salzburg Eyaleti’nin başkentidir. Salzburg’un tarihi kenti barok mimari yapısını büyük ölçüde korumuştur bu yüzden 1997 itibariyle UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Salzburg’un en önemli özelliği dünyanın en önemli müzik adamlarından Wolfgang Amadeus Mozart’ın 18. yüzyılda doğduğu şehir olmasıdır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız


Hallstatt Gölü

Hallstatt , Avusturya’nın Salzkammergut bölgesinde yer alan Dünya’nın sayılı saklı kalmış ve bu özelliği ile de UNESCO Dünya mirası listesine girmiş köylerinden biri.

Salzkammergut dediğimiz bölge, Avusturya’nın kuzey-batısında, Hallstatt ise Hallstätter gölünün güney-batısında kalıyor. Salzburg’a 73 km, Viyana’ya ise 288 km mesafede.

Daha fazla bilgi için tıklayınız


Viyana

Viyana, Avusturya’nın başkentidir. Aynı zamanda Avusturya içerisindeki en kalabalık şehir olmasına rağmen en küçük yüzölçümüne ait eyaletidir. Tarih içerisinde Avrupa’nın en önemli kültür, politika, sanat merkezlerinden olmuş Viyana günümüzde de gerek kültürel gerek siyasi anlamda oldukça önemli bir şehirdir.

Orta Avrupa’da bulunan Viyana tarih içerisinde coğrafi konumu ile birçok farklı imparatorluğa başkentlik yapmasından dolayı tarih, kültür, mimari alanlarında oldukça kozmopolit bir şehirdir. Farklı kültürlerin etkileri ile şehir günümüzde en önemli turizm şehirlerinden biri haline gelmiştir. Bunların yanında Viyana, Avrupa’nın en gelişmiş şehirleri arasındadır. Sistematik işleyen ulaşım ağı, yaşam alanlarının planlanmasında kullanılan tasarımın modernliği, eğitim ve kültür seviyesinin yüksekliği ve yaşam koşulları şehri hem seyahat hem de yaşam için ideal bir şehir haline getirir.

Viyana’ya seyahat etmek için birçok neden sayılabilir. Alışveriş seviyorsanız şehirde dünyaca ünlü markalardan bit pazarlarına, farklı tasarım ürünleri satılan butiklerden vintage mağazalarına kadar birçok seçenek bulunur. Viyana mutfağı ise farklı aromalar ile mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasındadır. Müze aşıkları için Viyana kelimenin tam anlamı ile bir cennettir. Şehrin her köşesinde birbirinden kaliteli müzeler bulunur. Müziğin başkenti olarak kabul edilen şehrin operaları ve tiyatroları da görülmeye değerdir. Viyana’nın sarayları, katedralleri, tarihi binaları da şehrin büyüleyici özellikleri arasındadır.

Daha fazla bilgi için tıklayınız


Program

Gün 1 - 2/6 Cumartesi: Munih’e varış
THY TK 1637 sefer sayılı uçusu ile Munih’e varış. Otele yerleşme.
Istanbul Atatürk Havalimanı 19:35 kalkış > 21:20 Munih varış.

Gün 2 - 3/6 Pazar: Munih
Şehir turu; Eski şehir, Ingiliz bahçesi, Isar nehri, bisiklet, BMW müzesi.

Gün 3 - 4/6 Pazartesi: Neuschwanstein Şatosu ve Innsbruck
Sabah kiraladığımız araba ile tarlaların arasından geçip "Deli" Kral Ludwig'in peri masalı fantezi şatosu Neuschwanstein'i gezmek için yokuş yukarı bir yürüyüşe çıkacağız. Almanya'yı geride bırakmadan önce öğle yemeğini yemek için geri yuruyeceğiz. Daha sonra öğleden sonra Innsbruck'e varacağız ve şehri gezeceğiz.

Gün 4 - 5/6 Salı: Innsbruck - Salzburg
Innsbruck'den Salzburg'a meşhur Alpine Road üzerinden varacağız, 200km 3 saat. Salzburg, yürüyüş turu için mükemmel bir şehirdir ve bu sabahları nasıl geçireceğimizi anlatıyor: Getreidegasse'nin ferforje işaretleri altında gezinip, Salzburg Katedrali'nde Barok'a gidiyor ve eski bir mezarlığı keşfediyorsunuz. Günün geri kalanında, Salzburg'un muhteşem bahçelerinde gezinmek, kaleye tepeden panoramik manzaralar çıkmak ya da "do, re, mi" diye şarkı söyleyerek kırsal alana bisiklet kiralayıp gezebiliriz.

Gün 5 - 6/6 Carşamba: Hallstatt Gölü
Bu sabah kartpostal gibi yolumuza devam edeceğiz ve güzel Hallstatt gölüne varacağız. Arabayı göl kenarına park edip sonra nefes kesen köylerden ve engebeli dağ manzaralı bir tekne turundan keyif alacağız. Akşam yemeğinden önce dünyanın en eski tuz madenlerinden birine yürüyeceğiz. Akşam Salzburg’a geri doneceğiz.

Gün 6 - 7/6 Perşembe: Avusturya Göller Bölgesi ve Viyana
Bugün, Mauthausen toplama kampını ziyaret etmek için yola çıkarak Viyana'ya doğru yola çıkacağız. Burada Holokost ve 1933-1945 dersleri öğreneceğiz. O zaman Avrupa'nın en zengin imparatorluğunun başkenti olan Tuna Vadisi'ni turumuzun büyük finali olan Viyana'ya kadar takip edeceğiz.

Gün 7 - 8/6 Cuma: Viyana
Günümüzü sofistike Viyana'da, Üçüncü Adam(Third Man) Müze gezisi ile başlayacağız ve şehrin 2. Dünya Savaşı sonrası tarihini büyüleyici bir izlenim elde edeceksiniz. Sonra şık Opera Binası ile kentin zengin Habsburg mirasını ve Habsburg sanat koleksiyonunun ev sahipliği yaptığı Kunsthistorisches Müzesi'ni keşfedeceğiz. Öğleden sonra serbest gezi, Viyana cafeleri.

Gün 8 - 9/6 Cumartesi: Bratislava
Günübirlik Bratislava gezisi, tekne ile gidiş, tren ile dönüş.

Gün 9 - 10/6 Pazar: Viyana
Diger Viyana müzeleri, parkları, cafeler... Günümüzü, St. Stephen Katedrali'ni ziyaret etmek de dahil olmak üzere tarihi Viyana'dan bir akşam turu ile kapatacağız.

Gün 10 - 11/6 Pazartesi: Ankara'ya dönüş
THY TK 1298 sefer sayılı uçusu ile Ankara'ya dönüş.
Viyana Schwechat Havalimanı 10:45 kalkış > 14:10 Ankara varış.