Halkidiki Gezisi

9/07/2016 - 17/07/2016Halkidiki Hakkinda

Halkidiki, Yunanistan'nın kuzeyinde bulunan bir yarımada ve aynı zamanda Orta Makedonya coğrafi bölgesine dahil bir ildir. Özerk Aynoroz bölgesi de bu yarımadada bulunur. Halkidiki ili, yarımadanın merkezinde bulunan Polygyros kentinden yönetilir.

Halkidiki yarımadası üç parmaktan oluşuyor. Birinci parmak Kassandra, ikinci parmak Sithonia ve üçüncü parmakta Pre Athos. Kassandra, Halkidiki’nin en turistik bölgesi, oteller çoğunlukta. Sithonia ise Kassandraya göre daha sessiz ve konaklama olarak otelden ziyade villalarını pansiyona dönüştürüp, oda kiralayanlar çoğunlukta. Sahiller ve koylar bu bölge de daha güzel. Pre Athos bölgesinde ise konaklama yok, manastır olduğu için sadece o bölgeye erkekler girebiliyor. Kadınlara yasak.


ATHOS, Manastırlar dağı Mount Athos'un bulunduğu parmak. Bölge tamamen tapınmaya adanmış. 20 adet Ortodoks kilise var. Keşişlerin huzuru ve adanmışlığı için kadınların girmesi yasak. Ancak erkeklerin girmesi de çok kolay değil. Birçok izin almak gerek. Ancak tekneyle manastırların çevresinde turlayabiliyorsunuz. Ouranoupoli, Mount Athos'un hemen yakınındaki yerleşim yeri. Tekne de buradan kalkıyor.

SITHONIA, ortadaki parmak… Burada birçok tavern, plaj, turistik tesis bulunuyor. Yarımadanın batısından başlarsak Nikiti'den Neos Marmaras'a kadar olan bölge turistik tesis açısından çok yoğun. Neos Marmaras, bölgenin en gelişmiş yeri. Porto Carras'daki luxury resort çok meşhur, denizi de çok güzel, hatta Sithonia'nın en güzel denizi denebilir. Toroni’de güzel deniz ve salaş kafeler yer alıyor. Porto Koufo’nun manzarası çok güzel ve salaş balıkçılar var. Doğuya doğru dönersek Armenistis, oldukça popüler ve 600 metre uzunluğunda mavi bayraklı bir plaj; Sithonia'nın en uzun kumsalı. Vourvourou’da da buz gibi bir deniz ve salaş balıkçılar var.

KASSANDRA, Halkidiki'nin en kalabalık ve gelişmiş bölgesi. Yine batıdan başlarsak; Potidea yarımadayı anakaraya bağlayan kanalın olduğu yer, Sani bölgenin popüler tatil köyünün olduğu yer, Sani Beach de oldukça büyük ve popüler, Nea Skioni antik yerleşim bölgesi, Paliouri mavi bayraklı bir plaj ve burası için tüm Halkidiki'nin en güzel plajı denebilir. Polihrono, mavi bayraklı ve sakin bir yer. Kriopigi ve Kallithea ise çok kalabalık, curcuna… Buralar Halkidiki'nin en kalabalık bölgesi beach barlar, tavernalar, kafeler ne ararsanız var. Athitos 300 yıllık tarihi güzellik, lokasyonu muhteşem ve tepeden sonsuz bir deniz manzarası var; Toroneos Gulf ayaklarınızın altında, geleneksel mimari yapıdaki evleri görülesi… Özellikle akşam manzara çok güzel. Nea Fokea Bizans kulelerinin yer aldığı küçük bir balıkçı kasabası, oldukça sevimli.


Hazirliklar / Gerekli belgeler

Öncelikle, yurtdışına çıkacak araba ya sizin adınıza kayıtlı olmalı, ya da ruhsat sahibi sizinle seyahat etmelidir. Ruhsat sahibi sizinle seyahat etmeyecek ise, vekaletnamesi alınarak araç yurtdışına çıkartılabilir.

 1. Uluslararası Ehliyet (Yeni ehliyetlerle artik buna gerek kalmayacak deniyor)

  Araç ile Yunanistan’a giderken mutlaka Uluslararası Ehliyet ( Beynelminel Sürücü Belgesi ) almanız gerekmekte.Belge düzenlenme yetkisi Türkiye Turing ve Otomobil Kurumundadır. Bu belgenin Yunanistan sınırında istenmediğine dair yazılı basında bir çok haber çıkmasına rağmen halihazırda Yunanistan kara sınır geçişlerinde belge mutlaka aranmakta. Başvuru için Turing merkezlerine; Sürücü Belgesi Aslı, 2 fotograf, TC kimlik No bilgisi ile müracaat gerekmektedir. 2015 yılı için 415 tl olan ehliyet, ilave her sene için yenileme durumunda 224.20 tl olmaktadır. Belge ücretleri; İstanbul, Ankara, Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala,İzmir ve Dereköy bürolarımızda kredi kartı ile de ödenebilmektedir.


 2. Uluslarası Sigorta (Green Card)

  Uluslarası Sigorta (Green Card) da denilen Yeşil Kart Sertifikası, tüm Avrupa ülkelerinde kendi aracınız ile yapacağınız kaza durumunda karşı tarafın hasarını teminat altına alan bir sigorta türüdür ve yurtdışında mutlaka sorulmaktadır. Seyahat sürenize göre ücreti değişmekle birlikte Turing’de 2015 yılı için 15 günlük 63 Eur. İstanbul, İpsala, Kapıkule, Hamzabeyli, İzmir ve Dereköy Turing bürolarında kredi kartı ile de ödenebilmektedir. Başvuru için Taşıt Ruhsatı ve Türk Trafik Sigortası fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Uluslararası Sigorta’yı , Turing dışında kendi sigortacınızdan da yaptırabilirsiniz.

  Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu

  ANKARA
  Tel: (0312) 213 29 47
  Fax: (0312) 215 46 53
  Gsm: (0 532) 252 17 93
  Adres: Bahçelievler 54.Cadde 50.Sokak No:7 Kat:1 - ANKARA
  Çalışma Saatleri: Hafta İçi 08:30-17:00
  Haritada görmek İçin tıklayınız

  ANTALYA
  Tel/Fax: (0 242) 247 06 99
  Gsm: (0 530) 967 31 50
  Adres: Kışla Mah. 47.Sok. Köken Apt. No: 5/C - ANTALYA
  Çalışma Saatleri: Hafta İçi 08:30-17:00
  Haritada görmek İçin tıklayınız


 3. Kendi aracınızı yurtdışında hasar görme riskine karşı sigortalatmak için ; mevcut kasko poliçesine, yurtdışı maddi hasar maddesini zeyil yaptırmanız gerekmektedir. Bu zorunlu bir işlem olmayıp, tercihinize kalmıştır.Program

1. Etap: Polatli - Gelibolu/Güneyli Köyü - 566 km
2. Etap: Gelibolu/Güneyli Köyü - Selanik - 429 km
3. Etap: Selanik - Kalamitsi - 158 km